Dilimiz Kimliğimizdir


Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Sayın Ekrem Erdem, TDED Ankara Şubesi tarafından düzenlenen "Akademik Sohbetler" etkinliğinde, "Dilimiz Kimliğimizdir" konulu konferans verdi.

TDED Genel Başkanı Sayın Ekrem Erdem; "Dil olmazsa, düşünce olmaz. Düşünceyi yazıya dökmek olmaz. Dil olmasa, din olmaz, insan olmaz. Dil düşüncedir, dindir, insandır. İnsan olmaktır. Gerek aile içi şiddet, gerekse sokaktaki şiddetin en önemli nedeni dili bilmemektir. Sözü kolay bitirip, hemen kavgaya başlıyoruz. Zaman zaman niye yanlış anlaşılıyoruz, kelimeleri yanlış kullandığımızdan. Dilimiz kimliğimizdir. Dil her şeyden önce kişiliktir. Türkçe'nin çok büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya olduğunu, bunun da en çok tabelalarda görüldüğünü, bu sıkıntıları ortadan kaldırmak, çözüm önerileri sunmak amacıyla derneğin 2008 yılında kuruldu. Aynı amaca hizmetimiz Dernek olarak devam edecektir."

Konferans öncesi söz alan Şube Başkanı Sayın Abdullah Erdem Cantimur TDED Ankara Şubesi faaliyetleri hakkında bilgi verirken, temel amacımızın milli ve manevi değerlerine sahip çıkan dava adamları yetiştirmek olduğunu söyledi. Eğitim ve kültür faaliyetlerinde bulunduğunu, sempozyumlar düzenlediğini anlatan Ankara Şube Başkanı Cantimur, edebiyat ve şiir sevenlerin önemli şair ve yazarlarla bir araya getirileceğini, aynı zamanda siyasetçilerinde uğrak yeri olacağını belirtti.


07/12/2015   |   Akademik Sohbetler

20
12

Ekrem Erdem

TDED Genel Başkanı

“Genel Başkanımız”

Yahya Kemal’in “ağzımda annemin ak sütüdür” diye tanımladığı Türkçemiz; başlangıçtan günümüze...

Devamı...
21
12

Abdullah Erdem Cantimur

TDED Ankara Şubesi Başkanı

“Şube Başkanımız”

Medeniyet yolculuğunda biz...

Devamı...